Nadszedł nowy rok a wraz z nim nowe prognozy dla transportu, sprawdźmy trendy w branży systemów ERP. Jakie zmiany czekają systemy zarządzania ERP w branży transportu osobowego. Jakie rozwiązania i technologię najmocniej dadzą o sobie znać? Czeka nas rewolucja czy raczej ewolucja? Przygotowaliśmy zestawienie trzech trendów, które najmocniej odczuje branża transportowa w zakresie systemów ERP.

1. Rozwój automatyzacji i cyfryzacji rozwiązań.

Automatyzacja w obszarze rozwiązań ERP dla transportu trwa cały czas. Jednak z roku na rok przynosi nam zupełnie nowe możliwości w zakresie zarządzania zasobami – ludzi, czasu oraz floty. W 2018 roku prognozujemy, że automatyzacja procesów będzie nadal postępować, dzięki czemu firmy transportu osobowego będą generować większe oszczędności np. w zakresie nieopłacalnych kursów jak i generowanych zasobów (np. papierowe bilety). Możliwość integracji rozwiązań odpowiadających za planowanie poszczególnych tras wraz z realnym przebiegiem (godzina wyjazdu, przyjazdu itp.) zaowocuje w większą precyzję w gospodarowaniu floty, jej zużyciu i oceny przeciążenia lub niedociążenia taboru i ludzi.

2. Minimalizm i prosty interfejs.

Prognozujemy, że w dalszym ciągu trendy w branży systemów ERP będą wymuszały pracę nad nowymi wersjami systemów, w zakresie wyglądu interfejsu oraz logiki poukładania modułów według procesów, które mają miejsce w przedsiębiorstwach komunikacyjnych. Wdrażanie systemu zarządzania ERP to długotrwały proces na miarę projektu, który trwa czasem nawet do roku czasu, w zależności od skali. Procesowi często towarzyszy spadek wydajności pracowników z powodu nauki nowego rozwiązania, na którym realizowane są istotne zadania z punktu widzenia przedsiębiorstwa (np. rozliczanie pracowników, generowanie faktur dla klientów itp.). Łatwy w obsłudze system ERP, wyposażony w estetyczny interfejs graficzny, wpływa na znaczne skrócenie czasu wdrażania pracowników w nowe rozwiązanie, co wpływa na zahamowanie spadku efektywności, co również potrafi odbić się na ostatecznym wyniku finansowym. Trend ten postrzegamy bardziej jak ewolucję niż rewolucję, dlatego też prognozujemy, że będzie obowiązywać jeszcze przez następne kilka lat.

3. Stabilizacja branży systemów zarządzania ERP dla przewozu osobowego.

W zakresie systemów ERP istnieje mnóstwo specjalizacji, w zależności od branży, w której firma operuje. Istnieją jednak rozwiązania stosowane bez względu na branżę, jednak nie oferują tak dokładnego dostosowania do wymogów rynku, co wyspecjalizowane systemy. W zakresie systemów ERP dla komunikacji osobowej prognozujemy, że będzie postępować stabilizacja rynku, pod kątem ilości firm oferujących wyspecjalizowane systemy dla tego sektora. Oznacza to, że sektor zdominuje kilka firm i raczej nie przewidujemy wejścia nowych systemów, obsługujących ten sektor rynku. Trend wynika przede wszystkim ze specyfiki funkcjonowania przedsiębiorstw komunikacji miejskiej jak i rozmiaru tego rynku, który nie będzie aż tak szybko się rozrastał. Dla Ciebie, jako właściciela firmy transportu osobowego, może to oznaczać większe dopasowanie systemów do działania Twojej firmy oraz większe i wyspecjalizowane doświadczenie podwykonawców tworzących systemy pod Twoją branżę.

Podsumowanie

Rok 2018 w branży systemów zarządzania ERP dla firmy komunikacji miejskiej stoi pod znakiem dalszej ewolucji w kierunku intuicyjności, dopasowania do potrzeb rynku oraz specjalizacji istniejących dostawców rozwiązań. Z naszego doświadczenia jasno wynika, że w systemy ERP muszą spełniać przede wszystkim jedno zadanie – zwiększać oszczędności czasu, umożliwiać optymalizację zasobów, co w końcowym rozrachunku, ma odbić się na ostatecznym wyniku finansowym. Wszystko jednak zaczyna i kończy się na ludziach. Skomplikowane rozwiązania, które nie są przystępne w obsłudze dla pracownika, w rzeczywistości przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. Czasochłonne szkolenia, okres przejściowy wpływają na wydajność i efektywność firmy, co może mieć wpływ na obroty, jakie generuje. Dlatego staramy się z roku na rok również dostosowywać pod te zmiany nasz system, aby w jak największym stopniu odpowiadał wymaganiom firm, które planują go wdrożyć oraz nadążał za trendami w branży systemów ERP.

Poznaj nas bliżej