Od 1 lutego 2022 roku będzie obowiązywać druga odsłona tarczy antyinflacyjnej, polegająca na obniżeniu stawek Vat m.in. na paliwa i produkty spożywcze. Sprawdź jak wpłynie to na sprzedaż z Veritum XL ·

W związku z obniżeniem stawek VAT, klienci którzy prowadzą sprzedaż fiskalną, mogą spotkać się z problemami zależnymi od producenta i modelu drukarki fiskalnej. Najczęstszym problemem może być pojawienie się podczas wydruku paragonu komunikatu błędu: 18 -Błędne oznaczenie stawki PTU (lub brak), próba sprzedaży w stawce nieaktywnej lub próba sprzedaży towaru zablokowanego, co będzie oznaczało, że baza towarowa drukarki już nie dopuszcza zmiany stawki VAT dla danego towaru.

Geneza i sposób rozwiązania problemu

Do bazy towarowej drukarki każdy towar jest wprowadzany po jego nazwie wysyłanej z programu. W przypadku VeritumXL może to być:

– sama nazwa towaru (jej początkowe 40 znaków)

– nazwa towaru poprzedzona indeksem materiałowym (łącznie do 40 znaków).

W zależności od drukarki występują różne ograniczenia. Starsze modele urządzeń mają ograniczoną ilość zmian stawki VAT dla danego towaru, w nowszych natomiast ograniczenia ilości zmian mogą nie występować, ale zazwyczaj są dozwolone w jednym kierunku: wielokrotne zwiększanie stawki VAT lub  wielokrotne zmniejszanie stawki VAT. Pojawienie się podczas wydruku paragonu komunikatu błędu: 18 -Błędne oznaczenie stawki PTU (lub brak), próba sprzedaży w stawce nieaktywnej lub próba sprzedaży towaru zablokowanego będzie najprawdopodobniej oznaczało, że baza towarowa drukarki już nie dopuszcza zmiany stawki VAT dla danego towaru. Najprostszym rozwiązaniem problemu jest zmiana nazwy towaru (np. dodanie dowolnego znaku).

Sugerujemy przygotować jednolity sposób postępowania, a mianowicie obniżając stawkę VAT towaru równocześnie zmienić jego nazwę, by po okresie obowiązywania zmienionych stawek VAT móc powrócić na stawkę i nazwę obecnie obowiązującą (usuwając dodatkowy znak z nazwy) – w efekcie takiego działania w bazie towarowej drukarki zapiszemy dwa różne towary na różnych stawkach VAT, nie powodując zmiany stawki VAT przy już zapisanym towarze.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zalecamy kontakt z serwisem producenta drukarki fiskalnej.

Poznaj nas bliżej